Už před necelými dvěma týdny měl premiéru seriál Krypton na stanici Syfy. Další seriál ze stáje DC sleduje, jak napovídá již název, domovskou planetu Supermana, tentokrát však 2 generace před jeho zrozením. Po úspěchu Gothamu se DC pokouší rozjet další prequelový projekt, který sliboval zajímavou podívanou vzhledem k tomu, že si tvůrci mohli se životem na daleké planetě vyhrát.
Trošku se zpožděním vám přinášíme naše dojmy z prvních dvou dílů, které měly za cíl diváka zaujmout a donutit ho v pokračování. Jak se to podařilo?
Bohužel u mě nepodařilo. Nejprve se podíváme na první díl, který musím označit za jeden velký zmatek. Začátek nás hned vrhá do děje, kde v prvních momentech sledujeme odsouzení Val-Ela (Ian McElhinney, Barristan Selmy z Game of Thrones), který se odmítá zřeknout svých tvrzení o tom, že Krypton není jediná obydlená planeta ve vesmíru, a že ve vesmíru existují potencionální hrozby. Jeho soud i smrt pak sleduje mladý Sag-El (Cameron Cuffé), jehož rodina Elů je zbavena cechovního označení a uvržena mezi obyčejné lidi.
Hned na to skočíme o 10 let později, kdy je Sag-El již mladý rebel, který se odmítá smířit s degradací jeho rodiny. To samo o sobě působí jako akcelerátor věcí, které se však dějí přehnaně rychle, téměř bez logiky a skáčeme z jedné scény do druhé. Rozehrává se nám několik dějových linek bez toho, aby byly lépe vysvětleny základní principy života v hlavním městě Kandor, které si musí člověk odvodit sám.
Tak nějak všechno si člověk musí domyslet a odvodit sám, u některých věcí mu nezbývá nic jiného, než prostě se smířit s tím, jak to je. Hned v první polovině epizody se Sag-El potká s Adamem Strangem (Shaun Sipos), cestovatelem časem, který víceméně rozjíždí hlavní dějovou linii. Ta však opět skáče od smrti Sag-Elových rodičů, po jeho náhlé přijetí do vážené rodiny Vexxů, přes jeho milostný vztah s Lytou Zod (Georgina Campbell), a vůbec všechno skáče od jednoho ke druhému.
Kdybych zde měl popsat příběh první epizody, vypadal by asi jako scénář Ordinace v růžové zahradě z dalekého vesmíru. Druhá epizoda pak v první polovině zpomaluje, přináší více pomalejších dialogů a napravuje zmatečný dojem z první epizody. Ve druhé polovině se však opět začne plést jedno přes druhé, a ke konci sem byl tak zmatený, že sem vůbec nevěděl, co se děje.
Co můžu chválit, je vizuální stránka a celkové zpracování. Seriál určitě nebyl levný, a je to taky vidět. Vizuální efekty jsou mnohem povedenější a lepší, než v jiných DC seriálech, jako je třeba The Flash. Kostýmy jsou jednoduché, avšak poměrně originální, a troufnu si říct, že takhle měli vypadat konkurenční Inhumans. Herecké výkony nejsou nijak oslnivé, ale rozhodně ne špatné. Elliot Cowan jako Daron-Vex, nejvyšší soudce, poměrně přehrává, stejně jako Kem (Rasmus Hardiksen), nejlepší přítel Sag-Ela. Naopak zcela přirozeně a minimalisticky působí Wallis Day v roli Nyssy-Vex, dcery nejvyššího soudce.
Ve výsledku jsou moje první dojmy z dalšího prequelového seriálu od DC hodně průměrné. Za řeč stojí docela povedený vizuál, lokace a kostýmy. Chválit se dá i rychlé tempo, které však trpí šíleně hloupým střihem scén. Ty všelijak různě přeskakují, věci se dějí nelogicky, uměle a bez vysvětlení. Osobně se na seriál, který by měl mít 10 dílů, někdy v budoucnu při velkém dostatku času zpětně podívám. Momentálně však v konkurenci geniálního Legiona jde určitě o druhou, možná až třetí volbu, která mě osobně prvními dvěma díly zklamala.