Před několika dny jsme vás informovali o speciálním klipu vydaném k finálnímu dílu 11. řady Teorie velkého třesku, ve kterém tvůrci uctili památku světoznámého fyzika Stephena Hawkinga. Pro porozumění toho, co tvůrce ke scénce vedlo, a jakým způsobem Stephen Hawking ovlivnil tento seriál, se rozpovídali výkonní producenti a zároveň scenáristé seriálu Steve Holland a Steve Molaro pro domovskou stanici CBS.
Podle čeho jste vybírali svatební dar, který věnoval Stephen Hawking Sheldonovi a Amy?
Steve Molaro: „Říkal jsem si, že by bylo hezké vybrat takový dárek, na kterém může být věnování vyryto. Rovněž toho vím hodně o Hawkingových teoriích o koncepci času, a když k tomu přidáte Sheldonovu zálibu v kapesních hodinkách, tak to znělo jako ideální nápad. Stephen měl úžasný smysl pro humor. Jak v reálném životě, tak v jeho seriálové verzi. Takže takto vtipné a zároveň dojemné věnování se nám zdálo být tou nejlepší volbou.“
Jakým způsobem Stephen Hawking ovlivnil Teorii velkého třesku?
Steve Holland: „Od začátku jsme usilovali o reálné vykreslení postav žijících v našem světě, a tohle úsílí se promítlo i do světa vědy. Vždy jsme se snažili, aby vědecké dialogy byly věrohodné a nákresy na tabulích pravdivé. A tím, že v našem seriálu několikrát účinkoval i tak významný fyzik jako Stephen Hawking, přidalo Teorii velkého třesku na věrohodnosti. Navíc bylo velmi lichotivé, že byl Stephen fanouškem našeho seriálu, a to pro našeho vědeckého konzultanta doktora Davida Salzberga bylo jasným potvrzením legitimnosti vědeckých konverzací a narážek. Poté, co jsme zjistili, jakým smyslem pro humor Stephen Hawking oplýval, bylo vážně skvělé, že se nám povedlo Stephena do seriálu takto zapojit.“
Napadá vás nějaká nezapomenutelná vzpomínka na Stephena Hawkinga při účinkování v seriálu?
Steve Holland: „Napadají mě rovnou dvě. První je z dne, co se Stephen poprvé objevil na place. Byl se podívat na zkoušku, na které měl Simon Helberg (postava Howarda Wolowitze) předvést imitaci Stephena Hawkinga. Simon nevěděl, že imitování bude předvádět před samotným Stephenem Hawkingem, který seděl jen několik metrů za ním. Při provádění scény nikdo nekoukal na imitujícího Simona, ale všichni sledovali Stephena. V momentě, kdy začal Simon imitovat, se Stephen široce usmál. Později toho týdne jsme byli pozváni na oslavu narozenin Stephena Hawkinga do Caltechu (Kalifornského technologického institutu). Po slavnostní večeři jsme měli jedinečnou příležitost být svědky Stephenovy přednášky. Rád bych tvrdil, že jsem rozuměl všemu, o čem Stephen přednášel, ale to bych lhal. Na tenhle zážitek opravdu nikdy nezapomenu.“
Níže se můžete znovu podívat na speciální klip natočený pro uctění památky Stephena Hawklinga za jeho účinkovaní a ovlivnění seriálu Teorie velkého třesku. V galerii si můžete prohlédnout fotky z instagramu Johnyho Galeckiho, Mayim Bialik a Jima Parsonse ze zákulisí Teorie velké třesku.
Zdroje: CBS, instagram: @missmayim, @therealjimparsons, @sanctionedjohnnygalecki