Spartakus je historický seriál, který nám přinesli známí producenti Rob Tapert (seriály Hercules, Xena), Sam Raimi (Spider-Man 1-3) a scenárista Steven DeKnight (Daredevil). Tento seriál se vysílal v letech 2010 až 2013. Dočkal se tedy vcelku čtyř sérií, přičemž každá nesla jiný podtitul: první série Spartakus: Krev a písek, prequelová série Spartakus: Bohové arény, druhá série Spartakus: Pomsta a třetí a poslední série Spartakus: Válka zatracených.
Seriál si během své produkce procházel nejednou komplikací, největší pak byla nešťastná ztráta hlavního představitele Andyho Whitfielda, kterého v posledních dvou sériích skvěle nahradil Liam McIntyre, viz článek zde. I přes určité problémy se ale tvůrcům vždy povedlo přijít se skvělou sérií a v samotném závěru s nejlepším možným zakončením, jaký seriál vůbec mohl mít. Co činí tento seriál tak jedinečným? Pojďte se s námi podívat na pět důvodů, proč vám doporučujeme seriál Spartakus.
Článek plný zajímavostí o seriálu Spartakus si přečtěte na webu Fandíme seriálům už zítra!
Je podle skutečné události
Pokud jste ve škole při hodinách dějepisu dávali pozor, asi vám neuniklo téma Spartakovo povstání z let 73.-71. př. n. l. Jistě, sám producent a scenárista seriálu, Steven DeKnight, již několikrát řekl, že i když se seriál snaží z historických událostí co nejvíce vycházet, tak se pořád nejedná o historický dokument, nýbrž o televizní seriál. A jelikož je primárním cílem každého seriálu především bavit diváka, tak je u historických seriálů běžné, že si tvůrci občas upraví nějaká fakta podle sebe. K největší volnosti scenáristů docházelo především v první sérii, jelikož o Spartakových počátcích v gladiátorské škole toho není historicky moc známo. Například se zde kromě skutečných postav objevuje také mnoho postav fiktivních, které ovšem svými činy pomáhají k vyústění nám známým historickým událostem, takže ve výsledku není nic proti ničemu.
Druhá a třetí série se pak již drží mnohem víc historie a vidíme víceméně všechny důležité momenty tohoto povstání. Jen se občas stává, že v rámci smysluplného vyprávění dochází ke změnám v chronologickém vývoji událostí. I přes to všechno se ale seriál drží historické předlohy mnohem více než například Kubrickův film z roku 1960 a další zpracování. Proč je tomu tak? Výhodou tohoto zpracování je totiž především právě to, že se jedná o seriál, nikoli o film. Seriál totiž dokáže díky své délce pojmout co nejvíce historických skutečností, což film zejména u této události zkrátka nedokáže, ať by se snažil sebevíc. I když se tedy v seriálu najde mnoho věcí, které si tvůrci upravili podle sebe, tak se stále zcela určitě jedná o dosud nejvěrohodnější zpracování tohoto příběhu v oblasti popkulturní zábavy.