Vstávají brzy ráno na dvanáctihodinové směny. Dělají přesčasy, zodpovídají za léky i psychický stav pacientů. Žádný lékař se bez nich neobejde. To vše za nepřiměřený plat. Proč to vlastně dělají a v zaměstnání i přes všechna úskalí zůstávají? Profesi zdravotní sestry ze všech možných úhlů prozkoumává nový šestidílný dokumentární cyklus Sestřičky, který si odbyde premiéru již dnes večer od 21:05 na ČT1.
Za dokumentární sérií stojí režisérka Bára Kopecká, která pronikla do českého zdravotnictví již v roce 2017 a to s vřele přijatou osmidílnou sérií Doktoři. Podobného přístupu se zřejmě dočkáme i v navazujícím cyklu Sestřičky. Televizní štáb sledoval po celý rok několik zdravotních sester v nejrůznějších prostředích, jako např. v domácnosti, v nemocnici i na misi v zahraničí. Divák bude koukat “pod ruce“ sestrám na operačním sále, dětském oddělení i v psychiatrické léčebně. Díky kamerám uvidí transplantaci srdce, záchranu nohy před amputací i běžný provoz na jednotce intenzivní péče. Vyjma nemocničního prostředí nahlédne i do osobního života sester, který je značně ovlivněn jejich povoláním.
„Celý štáb byl v šoku, když jsme postupně zjišťovali, co všechno zdravotní sestry musí umět, jak dlouho musí studovat a co všechno musí zvládnout. Říká se, že svojí podhodnocenou prací dotují zdravotnictví. Všichni protagonisté si stěžovali na nelehké podmínky. Ale přitom pokaždé, když jsem se jich zeptala, co je k práci vede, objevil se jim ve tváři podobný shovívavý úsměv a odpověděli, že je přeci baví pomáhat lidem,“ říká režisérka nového dokumentárního cyklu Bára Kopecká.
Hlavní postavy cyklu:
Ivona Mikulenková je vrchní sestra dětského oddělení a mezinárodní koordinátorka Evropských asociací dětských sester. Ve své práci uplatňuje zkušenosti ze zahraničí, zejména z Velké Británie. Ivoniným cílem je snížení bolesti a strachu u dětských pacientů. Žije se synem v rodném Rožnově.
Nikola Hanzlíková pracuje na jednotce intenzivní péče dětského kardiocentra. Pracovala v Saúdské Arábii, učí zdravotnickou angličtinu a má na starosti stážisty z ciziny. Jezdí na zahraniční mise, kde se špičkovým týmem motolské dětské kardiochirurgie ve ztížených podmínkách operují děti a učí místní lékaře a sestry nové postupy.
Jan Šedivý živí rodinu se dvěma dětmi, a tak má práce hned dvě. Řadu let pracuje jako zdravotní sestra na adiktologickém oddělení psychiatrické léčebny, kde se aktivně účastní terapeutické práce. Když nemá službu, pomáhá pacientům s domácí péčí. Místo dovolené jezdí jako zdravotník na školy v přírodě a k tomu si přibral pětiletý terapeutický výcvik.
Martina Šochmanová jako mladá viděla dokumentární film o sestrách na pooperačním oddělení Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze-Krči – a to se jí stalo osudným. Vystudovala obor zdravotní sestra a skutečně do IKEM nastoupila. Postupně se stala náměstkyní ředitele. Má na starosti všechny zdravotní sestry a kvalitu péče a je také prezidentkou České asociace sester.
Foto: ČT