Skečový pořad (inspirovaný u rádiového pořadu) Malá Velká Británie běžel na BBC v letech 2003 až 2007 (plus se diváci dočkali několika speciálů) s tím, že se v roce 2008 objevilo ještě volné pokračování Malá Velká Británie v USA.
Pokud jste pořad viděli, tak víte, že si příliš nelámal hlavu s politickou korektností, což v době prvního vysílání občas setkalo s určitou kontroverzí, ale obvykle nešlo o žádný velký poprask. K tomu došlo až nyní, kdy je situace velmi napjatá a to především kvůli rasové tematice.
V Malé Velké Británii se několikrát jeden z tvůrců David Walliams převlékl za postavu tmavé barvy pleti, což je označováno jako "blackface" (osoba, která není tmavé pleti se namaskuje tak, aby připomínala černošského jedince) a to je (zvlášť ve Spojených státech vzhledem k historickým konotacím) v současné době v mnoha zemích nepřijatelné.
Malou Velkou Británii tak přestal nabízet streamovací gigant Netflix, stejně tak domovská stanice BBC a její streamovací služby. Netflix navíc odstranil ze své knihovny další projekt od tvůrců Malé Velké Británie Come Fly With Me, ve kterém opět došlo k použití blackface.
Oba tvůrci, tedy zmíněný David Walliams a Matt Lucas se na sociálních sítích omluvili a připomněli, že v už v minulosti vyjádřili lítost, že hráli určité postavy a omluvili se za to znovu.
Tiskový mluvčí BBC pak k nastalé situaci dodal:
"Na [službě] BBC iPlayer je množství historických pořadů, které jsou pravidelně hodnoceny. Časy se od dob, kdy byla Malá Velká Británie vysílána změnily, proto není na BBC iPlayer aktuálně dostupná."
V současné době je hodně řešeno to, zda by se měly pořady, seriály a filmy, které vznikly v hlubší minulosti, hodnotit dnešní optikou, kdy tyto diskuse vyvolalo to, že HBO přestalo dočasně nabízet film Jih proti Severu.
Zdroj: TVline