Agentury Median a STEM/MARK realizovaly nezávislý průzkum na reprezentativním vzorku populace ČR starší 18 let, který se zabýval tím, jestli jsou lidé pro zachování koncesionářských poplatků pro Českou televizi a Český rozhlas a jak vnímají výši těchto poplatků. Telefonicky bylo dotázáno celkem 2 002 respondentů. Pro zachovávání koncesionářských poplatků se vyslovily čtyři pětiny dotázaných a 84 % lidí považuje stávající výši poplatků za přiměřenou či nízkou.
Koncesionářské poplatky slouží jako garance nezávislosti obou veřejnoprávních médií na státu. Jak ČT, tak ČRo jsou dlouhodobě hodnoceny jako dvě nejdůvěryhodnější média v zemi, což potvrdil i aktuální výzkum. V posledních letech nezávislost těchto médií kritizují vrchní politici i část společnosti, kteří jsou toho názoru, že ČT není zcela nezávislá a k opozičním stranám se chová přívětivěji než k vládní koalici. Výzkum agentur Median a STEM/MARK iniciovaly ČT a ČRo jako příspěvek do debaty o změnách v oblasti financování veřejnoprávních médií a budoucím rozsahu poskytované veřejné služby.
K aktuální situaci kolem financování ČT se vyjádřil generální ředitel České televize Petr Dvořák následovně: „Ve veřejném prostoru se objevují různé návrhy na radikální proměny financování České televize a Českého rozhlasu. Považujeme v takovém okamžiku za nutné a odpovědné diskutovat o tom, jaká média veřejné služby veřejnost chce a potřebuje a jaké faktické důsledky by pro ně takovéto změny financování měly. Například poslanecký návrh SPD, který k mému zděšení nedávno s neutrálním stanoviskem projednala vláda, by znamenal likvidaci České televize, rušení stanic a téměř úplné zastavení výroby pořadů. Česká televize, která by po schválení tohoto návrhu každý rok přišla o 2,1 miliardy korun, by ani nemohla naplňovat všechny povinnosti, které ze zákona má. Pro veřejnost by pak její význam byl marginální. A Česká republika by přišla o svá dvě nejdůvěryhodnější média.“
Se zachováním koncesionářských poplatků souhlasí 79 % populace, a to bez výrazných rozdílů napříč věkem, pohlavím či vzděláním respondentů. Současná výše poplatků, která činí 45 Kč za rozhlas a 135 Kč za televizi, nepřipadá vysoká 84 % poplatníků v případě ČRo (58 % ji považuje za přiměřenou a 26 % za nízkou) a 81 % poplatníků u České televize (61 % ji považuje za přiměřenou, 20 % za nízkou). Drobné navýšení poplatků by prý nemělo vliv na rodinné výdaje pro 76 % domácností.
Výše koncesionářských poplatků je dána zákonem a již přes 10 let nebyla upravována. Nejspíše i proto, pro většinu respondentů by mírné navýšení poplatků bylo přípustné. Pro dvě třetiny lidí by tak celkové navýšení poplatků o dvacet korun měsíčně, tedy 5 korun u rozhlasových a 15 u televizních poplatků, bylo bez výhrad akceptovatelné. Velmi negativně se lidé ohrazovali vůči reklamě na veřejnoprávních médiích. Tři čtvrtiny populace uvedly, že navýšení reklamy v programu ČT a ČRo by vnímaly jako citlivé narušení stávající kvality vysílání.
V galerii si můžete prohlédnout podrobný přehled dat z průzkumu agentur Median a STEM/MARK.
Zdroj: ČT