Seriálová romance říznutá dramatem Bridgertonovi (Bridgerton) slaví momentálně na Netflixu nemalý úspěch, kdy streamovací gigant hlásí, že show by mělo zhlédnout během prvního měsíce zhruba 63 milionů domácností. V úspěšném seriálu má prsty výkonná producentka Shonda Rhimes, přičemž Bridgertonovi vycházejí z úspěšné knižní série z pera Julie Quinn a sledují příběh osmi nerozlučných sourozenců z mocné rodiny a jejich touhu po lásce. Dění se odehrává v Londýně kolem roku 1813 a hlavní hrdinové reprezentují nejbohatší a nejvlivnější vrstvu společnosti.
Přirozeně se jedná o jednoznačně smyšlenou látku, jež pouze odkazuje k určité historické epoše, proto vyprávění zaplňují fiktivní postavy. I z toho důvodu je trošku překvapivé, že rasová diverzita, kterou seriál disponuje, pobouřila některé diváky. Každému musí být hned jasné, že takto společnost přelomu osmnáctého a devatenáctého století nevypadala, i když výjimečně se objevili mezi smetánkou i jedinci černé barvy pleti. Některým kritikům též na seriálu vadí, jakým způsobem upozaďuje rasové pnutí ve společnosti, vytváří dojem falešné harmonie a zjednodušuje problematiku diskriminace.
Remember people were trying to downvote the show on IMDB cos it was so diverse?
— Nicola Coughlan (@nicolacoughlan) January 5, 2021
You can’t downvote us being Netflix fifth biggest original release ever pic.twitter.com/dK806kUwhA
Jak bylo řečeno, Bridgertonovi jsou v prvé řadě romance, kterou se autorka rozhodla zcela vědomě zasadit do určité doby, neboť jí přišla atraktivní. Neměla ambici popisovat reálný svět. Herečka Nicola Coughlan k drobné kontroverzi uvedla, že v tomto případě diverzita v dobovém dramatu zafungovala, což potvrzuje oněch 63 milionů domácností. Na internetu se možná objevují i negativní reakce, ale to, že je seriál jedním z nejúspěšnějších titulů Netflixu vůbec, podle herečky dokládá, že většina diváků se seriálem nemá problém (nebo o podobné pojetí vyloženě stojí).
Vysvětlení oné rozmanitosti fiktivního universa, tedy ospravedlnění rasově bohatšího/rovnostářštějšího světa (oproti skutečnosti), bylo divákům předloženo ve čtvrté epizodě, kde Lady Danbury, kterou ztvárnila Adjoa Andoh, poeticky poučuje Simona s tváří Regé-Jeana Pagea o tom, jak se král jednoho krásného dne zamiloval do dívky černé barvy pleti, čímž fatálně narušil ono rasové dělítko ve společnosti. Na trůn tudíž usedla královna Charlotte coby černoška, což vyústilo v rasově spravedlivější svět a rozmanitější elitu. Jinak řečeno, Bridgertonovi zobrazují fiktivní společnost první třetiny devatenáctého století a nemá moc smysl dumat nad historickými nepřesnostmi.
Zdroje: Nicola Couhlan / Twitter, TheOprahMagazine
Foto: Netflix