Trvalo to, ale druhá řada Star Wars seriálu Andor je konečně tady. První řada z roku 2022 byla označována jako jedeny z vůbec nejlepších Star Wars, jaké jsme kdy mohli vidět. Fanoušky jistě potěší, že čekání na druhou (a poslední) řadu se vyplatilo, protože recenze jsou znovu vynikající.
Často zaznívá, že je druhá řada snad ještě lepší než ta první, popřípadě, že jde o ty vůbec nejlepší Star Wars. Zatímco spousta jiných spin-offů a prequelů je čisté ždímání, Andor nabízí vlastní silný příběh a zároveň dokáže dát větší váhu dalším filmům a seriálům, které jsou s ním provázané. Jestli ostatní Star Wars seriály jsou ve všech případech lepší či horší žánrová zábava, Andor je regulérně prestižním dílem, které se může poměřovat se současnou dramatickou špičkou. Seriál se drží toho, co je jádrem Star Wars, tedy příběhu o naději v těžkých časech, ale zároveň se nebojí vykročit ze zajetých škatulek toho, co se od značky očekává. Andor se nebojí být překvapivě komorní, dává předaleké Galaxii serióznost, dává hlas malým hrdinům všedního dne a přináší velkolepou tragédii, která je místy až palčivě současná.
Hned dneska Disney+ nabízí tři úvodní epizody a každý týden budou následovat tři epizody nové. Celkem čtyřikrát tři epizody, dohromady dvanáct. Netradiční sled premiér přitom jde ruku v ruce s netradičním stylem vyprávění. Prapůvodním záměrem bylo natočit pět sérií, kde by každá reprezentovala jeden rok v životě Cassiana Andora (Diego Luna), povstalce, s nímž jsme se seznámili ve snímku Rogue One.
Jenže už při natáčení první řady se ukázalo, že měli tvůrci velké oči. Natáčení jednotlivých řad trvalo dlouho. Scenárista Tony Gilroy věděl, že tak dlouho u projektu nevydrží a ani si nebyl jistý, zda by Diego Luna a ostatní herci příliš nezestárli. A Lucasfilmu dost možná příliš nevonělo, jak je projekt nákladný. Natáčení obou dvou řad Andora stálo dle dostupných informací více než 645 milionů dolarů!
U první řady rozpočet navýšil covid, u té druhé hollywoodské stávky, část peněz vrátily daňové úlevy to však nic nemění na tom, že natáčení druhé řady stálo dohromady ke 300 milionům dolarům. Tedy více než velkofilm Star Wars: Vzestup Skywalkera. Ten si navíc na sebe mohl vydělat v kinech, zatímco Andor je „zdarma“ k dispozici všem předplatitelům služby Disney+. Zároveň je výrazně dražší a méně sledovaný, než třeba jeho kolega The Mandalorian. Nabízí se otázka, proč Lucasfilm Andora nezařízl po první řadě, když poměr cena/výkon není nejlepší? Můžeme pouze spekulovat, že studiu vyhovuje mít čas od času projekt, který k sobě nepřitahuje primárně negativní pozornost, ale naopak především nadšení...
Ale zpátky k netradiční struktuře druhé řady. Tony Gilroy se s vedením Lucasfilmu domluvil na tom, že namísto dalších čtyř sérií nacpou celý příběh do jedné jediné. Každé tři epizody druhé řady tak reprezentují jeden rok Cassianova žiovat. Nebo ještě lépe řečeno, V každých třech epizodách strávíme s postavami několik málo po sobě jdoucích dní, a pak poskočíme v čase zhruba o rok kupředu. Každý skok v čase má být podle Gilroye přirozený a opodstatněný. Předávání štafety napříč lety se podle něj podařilo vyřešit velmi elegantně a celý zhuštěný vypravěčský přístup považuje za zajímavý experiment.
I během zkrácené verze příběhu by přitom mělo dojít na všechny klíčové momenty. Cassian nakonec dojde tam, kam potřebuje dojít, aby dávalo smysl jeho chování ve filmu Rogue One, kterému seriál Andor časově předchází. Uvidíme, jak se Cassian setká s robotem K-2SO (Alan Tudyk), jak Mon Mothma (Genevieve O'Reilly) opustí galaktický senát, podíváme se na Yavin, na výrobu Hvězdy smrti i na špionážní činnost povstalců, která s ní souvisí.
Hodně velký prostor pak dostává tzv. masakr na planetě Ghorman. Ten byl už v minulosti rozpracován, ale v novém Disneyho kánonu o něm zatím byly jen krátké zmínky. Zřejmé je snad jen to, že jde o nechutný krok Impéria, který vyprovokuje daleko větší odpor vůči jeho nadvládě. Gilroy se události chtěl hodně věnovat právě proto, že v současném kánonu nebyla příliš zmapovaná, a měl tak šanci se sám kreativně vyřádit. Navíc pro Ghorman vyrostla velká a drahá kulisa, kterou chtěl maximálně využít. Na planetu tak zavítáme rovnou v pěti epizodách.
Suma sumárum, ať už vezmeme v potaz skvělé recenze, Gilroyův přístup, netradiční strukturu vyprávění nebo masivní rozpočet, podle všeho nás čeká povedená a velká podívaná. Navíc každý týden v rozsahu tří hodin. Vlastně následující měsíc budeme týden co týden sledovat jeden tříhodinový Star Wars velkofilm, zaměřený namísto efektů především na postavy, válečnou mizérii a společenský kvas předaleké Galaxie. Co víc si na poli televizní zábav přát!
Foto: Lucasfilm
Zdroje: Lucasfilm, Forbes, Games Radar, EW, Collider