Spisovatel George R. R. Martin je znalcem historie a není žádným tajemstvím, že se mu mnohé historické události staly vzorem pro jeho fiktivní svět. V nejednom rozhovoru dokonce prohlásil, že válka o trůn v Západozemí je inspirována Válkou růží o anglický trůn v 15. století. Inspirace skutečnými dějinami je zřejmá v knižních předlohách i seriálu samotném. Pojďme si zkrátit nekonečné čekání na novou sérii Hry o trůny (HBO) historickým okénkem zaměřeným na postavy a jejich paralely v reálném světě.
Brienne z Tarthu a Johanka z Arku
Brienne, Panna z Tarthu, někdy posměšně nazývána Brienne Kráska. Neznáme ji jinak, než oděnou v rytířském brnění a připravenou tasit meč. Když k tomu přidáme vysokou postavu, nakrátko střižené vlasy a hrubé rysy, není divu, že si ji leckdo může splést s mužem. Pokud někomu slíbí věrnost, je ochotná jít přes mrtvoly. Meč tasila nejprve ve službách Renlyho Baratheona, potom pro Catelyn Stark. Respekt jí nakonec projevil i sám neoblomný Jaime Lannister, který věnoval Brienne svůj meč ukutý z valyrijského meče Eddarda Starka. Nazvala jej Přísežník, což jen dokazuje oddanost, přísahu a smysl žít pod taktovkou rytířských zásad.
Johanu z Arku, zvanou také Pannu orleánskou, povolaly do boje hlasy svatých, které během dospívání slýchala. V pouhých sedmnácti letech v čele francouzských vojsk zvrátila vývoj stoleté války, když svou věrnost a služby zasvětila dauphinovi Karlovi, kterému dopomohla na francouzský trůn. Krom loajality, odhodlání a vynikajících schopností boje lze však najít další nápadné rysy, které ji s Brienne spojují. Johana z Arku si ostříhala vlasy a oblékala si zásadně jen mužský šat. Včetně spodního prádla. Nosila stejnou zbroj jako muži, která byla těžká i přes deset kilogramů, takže rozhodně nešlo o křehkou dívku. Nenáviděla, když někdo nevěřil v její sílu a schopnosti jen proto, že je žena.