Autor Hry o trůny, George R. R. Martin, jednou prohlásil: „Nezáleží na tom, jak moc si vymýšlím – v historii jsou věci stejně špatné, nebo ještě horší.“ Jak jsme již ukázali v předchozím článku věnovaném hlavním postavám, Hra o trůny je historií velmi ovlivněna. V tomto díle se zaměříme na nejpozoruhodnější události a místa ze Západozemí a na jejich paralely ve světe skutečném.
Rudá svatba a skotská historie
Rudá svatba. Na tu každý fanoušek Hry o trůny hned tak nezapomene. Hostina, zábava, veselí, bum… tu bratr nevěsty bodá Talisu Stark do břicha, někdo střelí Robba Starka kuší a další podřízne Catelyn hrdlo. Takhle si svatební veselku asi hosté nepředstavovali…
Rudá svatba je inspirována dvěma skutečnými událostmi ze skotské historie: „Černou večeří“ a masakrem v Glencoe. K první události došlo roku 1440 na hradě v Edinburghu. Skotský král Jakub II. tehdy bojoval proti klanu Black Douglasů, avšak hraběti Williamu Douglasovi a jeho šestnáctiletému bratrovi nabídl bezpečný průjezd, a tedy i zdánlivé ujednání míru. Byli pozváni na hostinu, na jejímž konci dal král předem domluvený signál: Jeho muži začali bubnovat na veliký buben a služebnictvo přineslo tác s hlavou divočáka, což ve středověké Anglii značilo symbol smrti. Hostům byly následně sťaty hlavy na nádvoří hradu.
Druhou inspirací pro Martina byl masakr na hradě Glencoe z roku 1692. Konflikt mezi rody MacDonaldů a Campbellů byl ukončen prakticky úplným vyvražděním prvního z nich. Campbellové navštívili MacDonaldy v jejich sídle. Večer proběhla hostina v duchu dobových zásad, které nedovolovaly, aby se hostiteli nebo hostu cokoli stalo. Ale poté, co hostitelé usnuli, Campbellové vtrhli do jejich komnat a 38 členů rodu MacDonaldů zavraždili.